Yat Kiralamak İçin Yapmanız Gerekenler

Yat Kiralamak İçin Yapmanız Gerekenler

Yat kiralama ya karar verdiğinizde ,öncelikli olarak yat kiralayabileceğiniz deniz turizmi yapan acentelerden biri ile iletişime geçmelisiniz. Kiralamak istediğiniz yat çeşidine göre, gitmek istediğiniz rotaya uygun, kalacak kişi sayısına yeterli olacak büyüklükte yat kiralama seçenekleri size sunulacaktır. Bu konuda bilgi almak ve merak ettiğiniz soruları sorabilmek açısından internet sayfalarını üzerindeki ilgili online firmalara bakabilir ve buradan detaylı bir şekilde inceleme yapabilirsiniz.

Yat Kiralama Koşulları

Yat kiralama firmalarının sunduğu hizmetler değişkenlik göstermektedir .Her firmanın talepte bulunacağı kriterler farklı olabilir ancak bazı koşullar çoğu firmada aynıdır. Kiraladığınız yatın ,yakıt masrafı tamamen size ait olacaktır. Yat kiralarken genellikle cumartesi tekneye giriş yine bir sonraki cumartesi çıkış olacak şekilde rezerve yapılır. Hangi tarihte yat kiralamak istiyorsanız önceden rezervasyon yaptırmanız, talep doğrultusunda kiralama bedelinin bir kısmı istenebilmektedir. Tekne tatiline çıkacak kişilerin tam listesi (tc ,isim ,soy isim şeklinde) istenebilir. Firmalar tekneleri için sizden depozito isteyebilirler tatil dönüşünde teknede herhangi bir hasar olması durumunda depozitodan karşılanacaktır. Ayrıca çoğu firma teknenin son temizlik ücretini de müşterilerinden talep etmektedir.

Yat Kiralamada Kaptan Şart Mı?

Yat kiralarken teknede kaptan olmasını istemeyebilirsiniz. Spor ve hobi olarak tekne kullanmayı sevenlerdensiniz yat kiralama aşamasında bazı belgeleri ibraz etmeniz gerekmektedir. Amatör Denizci Belgesi’ne (Kısaca ADB) sahip olmanız gerekmektedir. Bu belge kişilerin denizde spor ve gezi amacıyla tekne kullanabilmek için sahip olmaları gereken bir belgedir. Ayrıca tekneyi kiralayacağınız firma sizin tecrübeli olduğunuza emin olmaz ise tekne kiralama işlemini yapmayacaktır. Ayrıca Türk sularında yelken seyri yapmak için her bir kiralama süresinde yeni bir "Transit log" gerekmektedir. Yat Kayıt Belgesi kısaca ‘’Transit Log’’ seyir için gereken, tüm mürettebatın kimlik bilgilerini ihtiva eden ve Liman Başkanlığı tarafından onaylanmış resmi bir belgedir.