Özgün İçeriği Korumak İçin Yapılması Gerekenler

Özgün İçeriği Korumak İçin Yapılması Gerekenler

Özgün İçeriğin Önemi

Seo dünyasında ön plana çıkabilmek ve başarılı olabilmek için en önemli hususlardan birinin özgün içerik olduğunu belirtmiştik. Özgün içeriğin çalınmasını ve izniniz olmadan başka sitelerde kullanılmasını engellemek, yapmanız gereken en önemli işlerden biri olacaktır. Ancak, teknik bilgisi geniş olan biri basit önlemleri rahatlıkla aşabilir. Bu yüzden, Google’ın konu ile ilgili sunduğu araçlardan yararlanmanızı öneriyoruz.

Google Authorship’i Kullanarak İçeriğinizi Koruyun

Google Authorship, içerik üretimi ve online tanınırlık oluşturma konularında oldukça kullanışlı bir araçtır. Temelde basit bir fikre dayanan sistem, içeriğinizin size ait olduğunu kanıtlamanızı sağlar. Tek problem, gerçek adınızı kullanma zorunluluğudur. Eğer çeşitli sebeplerle gerçek adınızı vermek istemiyorsanız, Google Authorship’ten yararlanamazsınız. Ayrıca, sitenizde birden fazla yazar varsa sistemi kullanabilirsiniz, ancak her yazarın kendi gerçek adı ile sistemi kullanması gerekecektir. İçeriğiniz Google Authorship’e girildiğinde, Google onu sizin yazdığınızı artık bilir. Dolayısı ile başka bir yere kopyalansa dahi, sıralamanız düşmez.

Google Alerts’tan Yararlanarak Kopya İçeriği Takip Edin

İçeriğinizin çalınmasını önlemek ile kullanıldığı yeri bulmak farklı işlemlerdir. Her ne kadar içeriğinizi korumak için gerekli işlemleri yerine getirseniz de, mutlaka içeriğinizi çalanlar bulunacaktır. Onları belirleyebilmenin en kolay yolu ise, Google Alerts’tan yararlanmaktır. Google Alerts, belirlediğiniz bir içeriğin internette bulunduğu zaman size haber veren bir sistemdir. Sitenizdeki içerikleri burada takip listesine alarak, özgün içeriğiniz başka bir yerde kullanıldığında bundan kısa sürede haberdar olabilirsiniz.