Kilitli Somun Neden Tercih Edilmeli?

Kilitli Somun Neden Tercih Edilmeli?

Somun çeşitleri arasında önemli bir yere sahip olan kilitli modeller endüstrinin çeşitli alanlarında kullanılırlar, gevşemeye ve titreşime karşı dirençli yapıları sayesinde ön plana çıkan ürünler farklı modellere sahiptir. Sürtünme kilit somunları ve pozitif kilitleme somunları olmak üzere iki farklı türde geliştirilen ürünler küçük boyutlarının aksine önemli işlevlere sahiptirler. Otomotivden gıda endüstrisine kadar birçok alanda tercih edilen ürünler kurumsal markalar aracılığı ile Türkiye'nin dört bir yanına ulaştırılır. Ücretsiz kargo imkanı sayesinde zamandan ve paradan tasarruf etmenizi sağlayan seçenekler iş akış süreçlerinin kesintisiz olarak sürdürülmesini olanak sağlar.

Sürtünme Kilit Somunlarının İşlevleri

Sürtünme kilit somunları genellikle gevşemeye karşı direnç gösteren ürünlerdir. Parçaların sıkıştırılmasından önce sıkma ve gevşetme işlemleri için büyük bir tork gerektiğinden dolayı zamandan ve efordan avantaj sağlatan bu ürünler tek başlarına kilitleme özelliğine sahiptir. Bu ürünlerde somun üzerinde bulunan girintiye yerleştirilmiş polimer bir malzeme bulunur. Somunun sıkılması durumunda elastik olarak deformasyona uğrayan bu polimer ürün sürtünme oluşturur. Sürtünmeyi sağlamak amacıyla polimer ürünü güvenenler yanılırlar. Çünkü bu ürünler yüksek sıcaklıkta eriyebilirler. Bu nedenle kilitli somun seçenekleri genellikle paslanmaz çelikten üretilir. Bu sayede yüksek sıcaklıklarda da rahatlıkla kullanılabilirler.

Pozitif Kilitleme Somunlarının İşlevleri

Pozitif kilitleme somunları ise sıkmak ve gevşetmek amacıyla serbestçe döndürülebilen imkanlar sunar. Bu ürünler yalnızca pozitif bir eylemin gerçekleşmesi durumunda kilitlenirler. Güvenli sabitleme ve hızlı montaj imkânına olanak sağlayan ürünler dişli tutucu uygulaması ya da delinme yoluyla entegre edilebilirler. ilk olarak 1931 yılında kullanılan bu ürünler günümüzde teknolojinin de desteği ile online olarak satın alınabiliyor. Ürünlere ulaşmak isteyenler internet sayfaları üzerindeki ilgili online markaları tercih ederek iş akış süreçlerinin kesintisiz olarak sürdürülmesine olanak sağlıyor.