Pankreas Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Pankreas Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Pankreas kanseri doğru zamanda fark edilebilirse, tedavi sürecinin daha iyi bir şekilde ilerlemesi sağlanır. Kanser, başlangıçta fark edildiği zaman doğru tedavi ile birlikte daha hızlı bir şekilde iyileşme olanağı bulunan bir rahatsızlıktır. Bu nedenle gerekli kontrollerin yapılması ve kişinin kendisini iyi hissetmediği zaman hemen bir hekime başvurması gerekir. Bu konuda bilgi almak ve merak ettiğiniz soruları sorabilmek açısından internet sayfaları üzerindeki ilgili online firmalara bakabilir ve buradan detaylı bir şekilde inceleme yapabilirsiniz.


Pankreas Kanseri Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

Kötü huylu kitleler, kimi zaman bazı organlarda çoğalmaya başlarlar. Pankreas üzerinde bulunan kötü huylu kitlelerin de farkedilmemesi ileride daha büyük sorunlara yol açar. Pankreasta farklı kanser türleri karşımıza çıkabilir. Her birinin belirtisi ve tedavisi farklıdır. Bazıları daha hızlı iyileşme gösterirken, bazıları daha uzun süre alır. Pankreas kanseri içinde en çok rastlanan tür adenokanser türü olmaktadır. Belirtiler kimi kişilerde farklılık gösterse bile en belirgin belirtiler içerisinde kilo kaybı ve sarılık görülmektedir. Sırt ağrısı, yorgunluk ve ishal gibi belirtiler de karşımıza çıkmaktadır. İştah azalması gibi diğer durumlarda belirtiler arasında yer alır.

Pankreas Kanseri Tedavi Edilebilir Mi?


Pankreas üzerinde olan kötü huylu tümörlerin üremesinin belirli bir nedeni olmamakla birlikte sigara kullanan kişilerde ve çok kilolu kişilerde daha fazla görüldüğü kayıtlara geçmiştir. Tanı için gerekli tetkikler ve tahliller yapılır. Sonrasında yalnızca pankreasta mı ve ne kadar yayılmış diye incelenir. Daha sonra yanında bulunan farklı organlara sıçramış mı diye bakılır. İlk olarak cerrahi müdahale ile birlikte tümörlerin çıkarılması düşünülür. Eğer bu şekilde tedavi iyileşme için yeterli değilse, burada kemoterapi gibi seçeneklere bakılır. Bu tarz belirtileriniz varsa ya da şüpheleniyorsanız bir uzman ile görüşmeniz gerekir.