Mersin Boşanma Avukatı

Mersin Boşanma Avukatı

Boşanma Avukatı Nedir?

Boşanma sürecinde olan pek çok çift, içinde bulundukları durumu en iyi şekilde atlatmak için avukat tercihi yaparlar. Avukatlar özellikle insanlara hukuksal anlamda danışmanlık yaptığı için boşanma davalarında da çiftleri yönlendirirler. Bu durum daha çok boşanmanın gerçekleşebileceği ya da gerçekleşmeyeceği üzerine ve eşler arası mal paylaşımın nasıl olacağı hakkında bilgilendirmelerden oluşur. Sizlerde boşanmak için özellikle Mersin boşanma avukatı arıyorsanız adresinden ulaşabilirsiniz.

Boşanma Avukatlarının Sorumlu Olduğu Kanunlar

Dava açmak isteyen ya da hukuk alanında bilgi sahibi olmak isteyen herkes, avukatlara danışır. Fakat birçok meslek alanında olduğu gibi avukatlık mesleği de kendi içinde uzmanlık alanlarına ayrılır. Bu durum hukukun daha işlevsel olmasına ve avukatların, hakla daha iyi yardımcı olmasına olanak sağlar. Medeni hukukun alt birimlerinden, aile hukuku üzerine uzmanlık yapan avukatlar ise boşanma avukatı olarak da görev yapabilirler. Boşanma avukatı başlığında avukat sınıflandırılması bu nedenle doğru bir sınıflandırma olmaz. Aile hukuku bünyesinde, çiftler arasında yaşanan olumsuz durumlarda(Boşanma, nafaka, velayet, mal paylaşımı gibi.) görevlendirmek üzere avukatlar bulundurur. Mersin boşanma avukatları da diğer boşanma avukatlar gibi aile hukuku alanında görev yapan avukatlardır.

Mersin boşanma avukatlarının hâkim olduğu kanunlar:

  • Medeni Kanunun 161. Maddesi: Aldatma
  • Medeni Kanunun 162. Maddesi: Çiftlerden birinin diğerine kötü muamelelerde bulunması ya da onurunu kıracak davranışlar sergilemesi ve hayatını riske atması
  • Medeni Kanunun 163. Maddesi: Çiftlerden birinin utandırıcı suç işlemesi ve utanç bir hayat yaşaması
  • Medeni Kanunun 164. Maddesi: Çiftlerden birinin ortak yaşanan evi terk etmesi
  • Medeni Kanunun 165. Maddesi: Çiftlerden herhangi birinin akıl hastası olma durumu
  • Medeni Kanunun 164. Maddesi: Evliliğin özellikle çiftlerden biri için çekilmez bir hal alması