Turistik Pasaport Nasıl Alınır

Turistik Pasaport Nasıl Alınır

Pasaport; yurt dışına seyahat ederken kullanılan uluslararası şekilde kabul edilen bir tür kimliktir. Yurt dışı tatiliniz için gereklidir ve yetkili kurumlar tarafından talep üzerine verilir. Turistik pasaport yani bordo pasaport, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkesin alabileceği bir pasaporttur. Tatil için yurt dışına çıkmaya karar verdiniz. Peki ya yurt dışına çıkarken pasaport işlemlerini nasıl halledeceğinizi biliyor musunuz? Bu konuda bilgi almak ve merak ettiğiniz soruları sorabilmek açısından internet sayfaları üzerindeki ilgili online firmalara bakabilir ve buradan detaylı bir şekilde inceleme yapabilirsiniz.


Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır?

Pasaport başvurusu şahsen yapılmalıdır. Harç ve cüzdan ücretini bankadan veya internetten yatırdıktan sonra Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğünden randevu almanız gerekmektedir. Randevuyu telefondan veya internet üzerinden alabilirsiniz. Randevunuzu oluşturduktan sonra bütün belgeleriniz ile zamanında orada olmanız gerekmektedir. Randevunuzu aldıktan sonra belgelerinizi hazırlamanız gerekmektedir. Yanınızda götürmeniz gereken belgeler şu şekildedir:

2 adet biyometrik fotoğraf Nüfus cüzdanı.

Varsa eski pasaportunuz.

Ergin olmayan kişiler için muvafakat belgesi.

Öğrenciyseniz öğrenci belgesi.

Biyometrik fotoğraf için fotoğrafçıya gittiğinizde fotoğrafın pasaport için olduğunu söylemeyi lütfen unutmayın. Her pasaport için arka fonu beyaz biyometrik fotoğraf çektirmek zorunludur. Gülmeden, normal bir duruş ile fotoğrafınızı çektirmeniz gerekmektedir.

6 aydan eski fotoğraflar geçerli değildir.

Eğer yeni çipli kimlik kartı için parmak izi verdiyseniz tekrardan parmak izi vermenize gerek kalmayacaktır.

Pasaport için belgeleriniz hazırsa internet üzerinden randevu alabilirsiniz.

Pasaport Randevusu Nasıl Alınır?


İnternet, telefon veya direkt giderek randevu alabilirsiniz. Nüfusu çok kalabalık ve yoğun olmayan illerde randevu almak daha kolay olabiliyor. Hemen o güne bile randevu verebiliyorlar. Nüfus ve Vatandaşlık işleri Genel Müdürlüğü’nün web sitesine girin. Pasaport yazan kategoriyi seçmeniz gerekmektedir. Karşınıza çıkan bilgilendirme metnini iyice okuyun. Kabul ediyorum seçeneğine tıkladıktan sonra karşınıza çıkan yeni sayfadan sizden istenilen bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurun. İlçe ve ilçe seçimini yapın ve son olarak randevu saatinizi seçin. Randevu işleminiz böylece tamamlanmış olacaktır. Seçilen tarih ve saatte istenilen belgeler ile orada olmalısınız. Telefon ile pasaport randevusu almak istiyorsanız ALO 199 arayabilirsiniz. Eğer öğrencilik hayatınız devam ediyorsa harçsız pasaport alabilirsiniz. Harçsız pasaport başvurusu için okulunuzdan ıslak imzalı öğrenci belgesi almanız gerekmektedir. Bu pasaport 25 yaşınıza bastığınızda geçerlilik süresini yitirecektir. Diğer pasaport türleri için istenilen evraklar değişiklik gösterecektir.