İş Arama Süreci

İş Arama Süreci

İş arayışı içerisinde olan kişilerin önceliği eğitimini almış oldukları ve deneyimli oldukları işlerdir, ancak yeni bir iş arayışı içerisinde başvuru sürecinde bu temel konuların haricinde adayın kendisini mutlu eden diğer unsurları da göz önünde tutması ve bunu karşılayacak iş ilanları incelemesi gerekir. Aksi takdirde işe alım gerçekleştikten sonra kişi çalıştığı işten dolayı kendisini mutsuz hissederek işten ayrılabilir.

İş Ararken Neler Yapılmalı?

İşsiz olmak kişileri çoğu zaman sıkıntıya düşürür ve ekonomik açıdan kaygılar oluşturur. Uzun süreli sonuçsuz kalan iş arayışı ise kişinin psikolojisini oldukça olumsuz etkilemektedir. Fakat uygun şekilde yapacağınız iş arayışı sayesinde aradığınız işi kolaylıkla bulabilirsiniz. Kendinizi doğru analiz etmeli ve çalışabileceğiniz iş alanlarını tekrar gözden geçirmelisiniz. Aranan özellikleri doğru incelemeli ve size uygun olduğunu düşündüğünüz ilanları değerlendirmelisiniz.

İş Başvurusu Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Her bireyin ilgi duyduğu, başarılı olduğu ve çalışmak istediği alan farklıdır. Bu farklılıklardan dolayı kişilerin çalışmayı sevdiği ortamlar da farklılıklar göstermektedir. Bazı insanlar küçük ve daha samimi ortamı olan işyerlerini tercih ederken kimi adaylar ise daha kurumsal çalışmayı tercih edebilir. Bununla birlikte günümüzde oldukça yaygın bir çalışma tarzı olan freelance çalışma da oldukça tercih edilen bir çalışma şeklidir. Birbirinden farklı iş ilanları birbirinden farklı çalışma şartları ve sorumlulukları içermektedir. İş başvurusu yaparken dikkat edeceğiniz konular ise;

  • CV’nizi özenle hazırlamanız gerekir. Yeteneklerinizi, ilgi alanlarınızı ve sahip olduğunuz özellikler ile işyerine neler katabileceğinizi doğru şekilde ifade etmelisiniz.
  • CV’nize ekleyeceğiniz ön yazı sayesinde baş vurduğunuz iş ilanları için ne kadar uygun ve istekle olduğunuzu gösterebilirsiniz.
  • Başvuru yapacağınız firmayı araştırın. Firmanın faaliyet konularını ve sektördeki yerini öğrenin ve size uygun olup olmadığını değerlendirin.

Kendinize uygun ilanı internet sayfalarında bulabilirsiniz.