Zirkonyum Altyapılı Porselen Diş Kaplama Yöntemi

Zirkonyum Altyapılı Porselen Diş Kaplama Yöntemi

Zirkonyumun Kullanım Alanları

Dişlere yapılan kaplamalar iki gruptur. Metal ve metal olmayan kaplamalar ile diş eski görüntüsüne kavuşturulmaya çalışılır. Günümüzde kaplama uygulamasında en çok kullanılan madde zirkonyumdur. Zirkonyum, diş kaplamada kullanılan metal desteksiz bir kaplama maddesidir. Özellikle ön dişlerde kullanılan alaşım hastalarımızda daha doğal bir görünüm sunmamıza yardımcı olmaktadır. Kliniğimizde yaptığımız ön muayenede nasıl bir yol izleyeceğimize karar veriyoruz. Öncelikle kaplanacak dişlerde ve diş etinde sorun olup olmadığını tespit ediyoruz. Daha sonra 1-2 mm dişinizi inceltiyoruz. Tıraşlanan dişten alınan ölçü neticesinde bir diş modeli hazırlıyoruz. Dişin alt yapısı tamamen teknoloji kullanılarak bilgisayar ortamında hazırlanıyor. Hazırlanan dişin üzerine ise seramik madde eklenmektedir. Görüldüğü gibi metal kullanmadan da sağlıklı ve estetik bir gülüş yakalanması mümkündür.

1. Tek diş için yapılacak kaplamalarda

2. Köprü uygulamalarında

3. Arka kısımdaki dişler için yapılan köprülerde zirkonyum tedavisi uygulanmaktadır.

Zirkonyum Tedavisinin Sağladığı Avantajlar

- Işığı geçirdiğinden dolayı daha doğal bir görünüm yakalamak mümkündür.

- Alt yapısı metal olan porselen dişlere göre daha beyaz renktedir.

- Düzenli olarak diş fırçalamak dışında yapmanız gereken ekstra bir işlem yoktur.

- Diş renginiz oldukça koyu olsa da, zirkonyum madde kendi diş renginize dönüştürülebilir ve estetik bir görüntü elde edilebilir.

- Diş hassasiyeti meydana gelmez. Çünkü madde sıcak ve soğuğa karşı dayanıklıdır.

- Metal alerjisi olan hastalara rahatlıkla uygulanabilir.

- Maddenin yüzeyi pürüzsüz olduğundan dolayı leke tutmaz.

- Oldukça dayanıklıdır. Bu sebeple çiğneme hareketlerine karşı mukavemeti fazladır. Arka dişlerde kullanımı için oldukça uygundur.

Zirkonyum bu avantajları ile kaplama yaptırmak için sağlık durumu elverişli olan herkese uygulanabilir. Ancak gelişim çağında olan gençlerin kaplama yaptırmamasını gelişimleri devam ettiğinden dolayı önermiyoruz. Bazı durumlarda hastalar direkt olarak implant talebi ile geliyor. Ancak dişi kaybetmek yerine tedavisini yaparak onu kurtarmak ve kaplama ile güzel bir görünüme kavuşmak zor değildir.