Popüler Yazılım Dilleri

Popüler Yazılım Dilleri

Teknoloji geliştikçe bilgisayar teknolojileri de hızla gelişmeye devam ediyor. Bilgisayar dünyasındaki gelişmeler çeşitli yazılımlar ile ileri seviyeye taşınıyor. Mobil cihazlar, akıllı saatler, televizyon, bilgisayar, bazı ev eşyalarında da bu yazılımları görmek mümkün. Bilişim teknolojilerinde kullanılan yazılım dilleri her alana hizmet etmek için geliştirilebilir. Yazılım ihtiyaca göre geliştirilebilen bir tekniktir. Bu tekniklerle her sektöre ve alana hizmet edebilecek yazılım geliştirilebilir. Bu nedenle yazılım dijital teknolojilerinin yer aldığı her alanda bulunuyor. Sağlık, uzak teknolojileri gibi alanlarda ve daha fazla alanda yer almaktadır. Yazılım, bilişim teknolojileri, veri, web, mobil, oyun ve mühendislik alanlarında en çok kullanılıp geliştirilir. Bu konuda bilgi almak ve merak ettiğiniz soruları sorabilmek açısından internet sayfalarını üzerindeki ilgili online firmalara bakabilir ve buradan detaylı bir şekilde inceleme yapabilirsiniz.

Python ve Java’nın Rekabeti

Popüler yazılım dillerinden bahsedecek olursak ilk sırada Java ve Python dillerinin yarıştığını görebilirsiniz. Python programlama dili, Guido van Rossum tarafından 1990 yıllarında geliştirilmiştir. Daha az kod ile daha hızlı çalışan programlar yazılabiliyor. Oldukça basit ve kullanılabilir bir programlama dilidir. Python gelişimi Go, Julia gibi programlama dillerinin de gelişmesine etki etmiştir. Python dünya çapında en çok kullanıla ve okullarda eğitimi verilen bir programlama dilidir. Her alanda kullanıma uygundur. Bunun yanı sıra en çok veri, yapay zekâ ve veri bilimi gibi alanlarda kullanılmaktadır. Python yazılımlarının kullanımı ve dağıtımları kolaydır. Açık kaynaklı kütüphaneleri vardır. Kod okunabilirliğine odaklandığından öğrenmesi de kolaydır. Yazılım öğrenmek isteyenler için başlangıç seviyesi programlama dili olarak kabul edilir. Popüler diller denilince akla gelenlerden biri Java programlama dilidir. Java mobil, web, masaüstü uygulamaları akıllı cihazlar ve TV’lerde yaygın olarak kullanılan bir dildir. Kullandığınız işletim sistemi fark etmeksizin çalışabilen bir dildir. Güçlü ve yorumlanabilir bir dildir. Anlaşılması ve kodlaması kolaydır. Yüksek kaliteli kod derleme sunuyor. Çoklu kullanım desteği sunar işletim sistemleri arasında taşınabilir özelliğe sahiptir. Twitter ve Amazon gibi uygulamalarda Java programlama dili ile geliştirilmiştir.

Yazılımdaki Diğer Popüler Diller

Bu programlama dilleri takip eden C ve C++ dilleri bulunmakta. Bu iki dilde aynı temelden gelmektedir. C diline yakın olarak geliştirilen C++, nesne yönelimli programlama kavramını kullanır. C dili ise sözdizimi ve çalışabilirliği oldukça güçlü bir programlama dilidir. C her platformda çalışabilir. C++ da C gibi her türlü platformda çalışabilir. En popüler dillerden biri de JavaScript’tir. Ara yüz programlamada en çok tercih edilen ve kullanılan bir dil olan. Dinamik bir programlama dilidir. Web geliştirmede çoklukla kullanılan kütüphanelere ve frameworklere sahiptir. JavaScript tabanlı single page application (tek sayfa uygulama) çerçevesine sahiptir. Sadece arayüz programlama değil her türlü alanda da kullanılabilir. İstemci tarafında oldukça hızlıdır. Derleme gereksinimi yoktur, web tarayıcısında çalışır. Diğer programlama dilleri ile uyumludur. Amazon, Wikipedia, Facebook gibi uygulamalarda da JavaScript dili kullanılmıştır.